A technician wearing a brass bracelet enclosing area 0.00500 m^2 places her hand
ID: 1448789 • Letter: A
Question
A technician wearing a brass bracelet enclosing area 0.00500 m^2 places her hand in a solenoid whose magnetic field is 4.50 T directed perpendicular to the plane of the bracelet. The electrical resistance around the circumference of the bracelet is 0.0200 fi. An unexpected power failure causes the field to drop to 1.35 T in a time of 18.0 ms. Find the current induced in the bracelet. Find the power (3r) delivered to the bracelet. (As this problem implies, you should not wear any metal objects when working in regions of strong magnetic fields.)Explanation / Answer
Part a)
This problem can solve it with the use of Faraday's law
E = - dB /dt
B = B . A = B A Cos
= 0 since the solenoid axis and the normal to the bracelet are parallel
Data
A = 0.00500 m²
B1= 4.50 T
B2 =1.35 T
t =18.0 ms = 18.0 10-3 s
E = - A dB/dt
dB/dt = (4.50 -1.35)/ 18 10-3
dB/dt = 1.75 102 T/s
E = - 0.005 1.75 102
There is an error in the multiplication and fix it and this is the correct value
E = - 0.875 V
We calculate the current
E= I R
I =E/R
I= 0.875 /0.0200
I= -43.75 A
Part b)
P = V I
P = - 0.875 (-43.75 )
P = 38.28 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.