A new attraction at Six Flags has riders get into a large cylinder of radius 2.1
ID: 1448766 • Letter: A
Question
A new attraction at Six Flags has riders get into a large cylinder of radius 2.1 meters which rotates with a speed of 6.5 m/s before the floor drops out. It is your job to design the attraction such that riders will stick to the wall when the floor drops.
(A) Calculate the necessary coefficient of static friction that the walls must have
(B) If the walls of the cylinder can only stand a force of 2000 Newtons, what is the maximum mass a rider can have and still go on the ride
(C ) What is the centripetal acceleration experienced by the riders during the ride
Explanation / Answer
mu = gR/v^2
mu = 0.487
part b )
fs = mu*mg
2000 = 0.487 * m * 9.8
m = 418.97 kg
part c )
Fc = mv^2/r
Fc = 8429.32 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.