The lead female character In the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1448245 • Letter: T
Question
The lead female character In the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.006 kg, and its velocity is +711 m/s. Her mass (including the gun) is 53 kg. What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 Times 10^-4 kg at a velocity of +711 m/s?Explanation / Answer
(a) m1 = 0.006 kg , u1 = 711 m/s , u2 =0 , m1+m2 = 53 kg
from conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
(0.006*711) +0 = (53)*v
v= 0.0805 m/s
(b) m1 = 5*10^-4 kg
(5*10^-4*711) +0 = (53 -0.006 +0.0005)*v
v = 0.00671 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.