The diagram below depicts a rectangular wire loop of width a = 16.5 cm and heigh
ID: 1447826 • Letter: T
Question
The diagram below depicts a rectangular wire loop of width a = 16.5 cm and height b = 9.00 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.10 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.15 T that points in a vertical direction as shown in the diagram, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless, but two masses m = 5.50 g are suspended at the lower corners. What is the angle, ?, at which the loop is in equilibrium?
Explanation / Answer
At equilibrium position
The force BI and mg are perpendicular to each other.
tan = BI/mg = 0.15*0.1/(2* 5.5x 10-3*9.8) =0.13914
= 7.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.