A neutrally charged thick metal spherical shell with inner radius 5.65 cm and ou
ID: 1447316 • Letter: A
Question
A neutrally charged thick metal spherical shell with inner radius 5.65 cm and outer radius 9.35 cm has a positive charge of 3.65 C placed at the center.
A. What is the total charge on the inner surface of the shell?
B. What is the total charge on the outer surface of the shell?
C. What is the magnitude of the electric field at 3.39 cm from the center of the shell?
D. What is the magnitude of the electric field at 6.75 cm from the center of the shell?
E. What is the magnitude of the electric field at 16.4 cm from the center of the shell?
Explanation / Answer
A.) Total charge on the inner surface of the shell = -3.65 C
B.)What is the total charge on the outer surface of the shell = 3.65 C
C.) Applying Guass law
Q inclose / epsilon = E.A
3.65/ 8.85*10^-12 = E * 4*pi*0.0339^2
E = 2.85*10^13 N/m
D.)
Applying Guass law
Q inclose / epsilon = E.A
3.65-3.65/ 8.85*10^-12 = E * 4*pi*0.0675^2
E = 0 N/m
E.)
Applying Guass law
Q inclose / epsilon = E.A
3.65/ 8.85*10^-12 = E * 4*pi*0.164^2
E = 1.22* 10^12 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.