Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7) A laser beam strikes a plane mirror\'s reflecting surface with an angle of in

ID: 1446817 • Letter: 7

Question

7) A laser beam strikes a plane mirror's reflecting surface with an angle of incidence of 43°. What is the angle between the incident ray and the reflected ray?

A) 43° B) 86° C) 45° D) 90° E) 0°

8) A fish and a sailor look at each other through a 6.0-cm-thick glass porthole in a submarine. There happens to be a small air bubble right in the center of the glass. How far behind the surface of the glass does the air bubble appear to the sailor?(index of refraction of the glass is n1 = 1.50, index of refraction of the water n2 = 1.33)

A) 2 cm B) 2.66 cm C) 4.5 cm D) 2.87 cm

9) It is 162cm rom your eyes to your toes. You're standing 240 cm in front of a tall mirror. How far is it from your eyes to the image of your toes?

A) 400 cm B) 257 cm C) 507 cm D) 547 cm

Explanation / Answer

9. One side is 162cm, another is 240 x 2,

Hypotenuse = sqrt. ( 162^2 + 480^2 )

Hypotenuse = 506.6 cm.
= 507 cm (Approx)

7. angle of incidence is equal to the angle of reflection.
   so the angle between the incident ray and the reflected ray is 43° * 2 = 86°

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote