A crate of mass 9.20 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.
ID: 1446505 • Letter: A
Question
A crate of mass 9.20 kg is pulled up a rough incline with an initial speed of 1.40 m/s. The pulling force is 99.0 N parallel to the incline, which makes an angle of 20.7° with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate is pulled 4.95 m. (a) How much work is done by the gravitational force on the crate? J (b) Determine the increase in internal energy of the crate-incline system due to friction. J (c) How much work is done by the 99.0 N force on the crate? J (d) What is the change in kinetic energy of the crate? J (e) What is the speed of the crate after being pulled 4.95 m? m/s
Explanation / Answer
a) Work done by the gravitational force is Wg = -m*g*sin(theta)*S = -9.2*9.81*sin(20.7)*4.95 =-157.91 J
b) work done by friction = change in internal energy = -mu_k*m*g*cos(theta)*S = -0.4*9.2*9.81*cos(20.7)*4.95 = -167.16 J
C) work done by 99 N is W = 99*4.95 = 490.5 J
d) Work done by the net force = change in KE
-157.91-167.16+490.5 = chnage in KE
change in KE = 165.43 J
e) 0.5*m*(v^2-u^2) = 165.43
v^2-1.4^2 = 2*165.43/9.2
v = 6.15 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.