At a time t = 3.50 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m ha
ID: 1446336 • Letter: A
Question
At a time t = 3.50 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.250 m has a tangential speed of 51.0 m/s as the wheel slows down with a tangential acceleration of constant magnitude 10.3 m/s2 .
A.Calculate the wheel's constant angular acceleration.
B.Calculate the angular velocity at
t = 3.50 s .
C.Calculate the angular velocity at
t=0.
D.Through what angle did the wheel turn between
t=0 and t = 3.50 s ?
E.Prior to the wheel coming to rest, at what time will the radial acceleration at a point on the rim equal
g = 9.81 m/s2 ?
Explanation / Answer
here ,
at =- 10.3 m/s^2
a) t = 3.5 s
let the constant acceleration is a
a = at/r
a = 10.3/.250
a = - 41.2 rad/s^2
the wheel's constant angular acceleration is - 41.2 rad/s^2
B)
angular velocity is
w = velocity/radius
w = 51/.250 rad/s
w = 204 rad/s
the angular speed is 204 rad/s
C)
at t = 0 s
let the angular speed is wi
wi = w - a * t
wi = 204 - (-41.2) * 3.5
wi = 348.2 rad/s
the angular speed at t = 0 s is 348.2 rad/s
D)
let the angle is theta
Using forth equation of motion
wf^2 -wi^2 =2 *a * theta
204^2 - 348.2^2 = -2 * 41.2 * theta
theta = 966.4 radians
the angle rotated is 966.4 radians
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.