A 140 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring
ID: 1445976 • Letter: A
Question
A 140 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring with k = 21 N/m. The other end of the spring is anchored to the wall. A 28 g ball is thrown horizontally toward the block with a speed of 6.0 m/s. What is the maximum compression of the spring? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Repeat part A for the case of a perfectly inelastiecollision. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Repeat part B for the case of a perfectly inelastiecollision. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
incase of perfectly inelastic collision
common speed of the ball and block is 1 m/s
then using law of conservation of energy
0.5*(m+M)*v^2 = 0.5*k*x^2
(28+140)*1^2 = 21*x^2
comprerssion is x = 2.82 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.