A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 1.20
ID: 1445397 • Letter: A
Question
A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 1.20 H) are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which Vmax = 1.15 102 V.
(a) Calculate the impedance of the circuit. k
(b) Calculate the maximum current delivered by the source. A
(c) Calculate the phase angle between the current and voltage. °
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
__The current leads the voltage.
__ The current lags behind the voltage.
__ There is no phase difference between the current and voltage.
Explanation / Answer
R = 900 , C = 0.25 F, L = 1.2 H
f = 240 Hz, V = 115 V
XL = wL = 2pi*f*L = 2pi*240*1.2 = 1809.56 ohm
Xc = 1/2pi*f*C = 2652.58 ohm
X = Xc - XL = 843.02 ohm
a) Impedence = Z = sqrt[R^2 + X^2] = 1233.16 ohm
b) the maximum current = I = V/Z = 93.26 mA
c) X = XC – XL = 843.02 ohms (capacitive)
phase angle = sin-1 (843.02/900) = 69.5 degrees.
d) the reactance is capacitive, the voltage lags the current.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.