A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 2.40
ID: 1445064 • Letter: A
Question
A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 2.40 H) are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which Vmax = 1.05 102 V.
(a) Calculate the impedance of the circuit. _____k
(b) Calculate the maximum current delivered by the source. ____A
(c) Calculate the phase angle between the current and voltage. _____°
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
1)The current leads the voltage.
2)The current lags behind the voltage.
3)There is no phase difference between the current and voltage.
Explanation / Answer
given that
R = 9*10^2 ohm
C = 0.250*10^(-6) F
L = 2.40 H
f = 2.40*10^2 Hz
delta Vmax = 1.05*10^2 V
we know that
w = 2*pi*f
w = (2*3.14*(2.40*10^2)) = 15.07*10^2 rad/s^2
we know that
XL = w*L = 15.07*10^2*2.40 = 36.17*10^2 rad*H/s^2
XC = 1/(w*c) = 1/(15.07*10^2*0.250*10^(-6)) = 26.59*10^2 s^2/F*rad
part(a)
impedence Z = sqrt (R^2 + (XL-XC)^2)
Z = sqrt ((9*10^2)^2 + (36.17*10^2 - 26.59*10^2)^2)
Z = sqrt (10^4*(81+ 601.24)
Z = 26.11*10^2 ohm
Z = 2.61*10^3 ohm
Z = 2.61 kohm
part(b)
Imax = Vmax/Z
Imax = 1.05*10^2 / 2.61*10^3
Imax = 0.04 A
part(c)
Let phase angle b/w current voltage is theta
So
cos(theta) = R/Z
cos(theta) = 9*10^2/2.61*10^3
theta = cos^-1(0.34)
theta = 19.87 degree
part(d)
in given condition we found that XL > XC
so voltage is leadind
so answer is (2) current lags behind the voltage
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.