An airplane has a mass of 3.73 × 104 kg and takes off under the influence of a c
ID: 1444570 • Letter: A
Question
An airplane has a mass of 3.73 × 104 kg and takes off under the influence of a constant net force of 3.38 × 104 N. What is the net force that acts on the plane's 80.4-kg pilot? An airplane has a mass of 3.73 × 104 kg and takes off under the influence of a constant net force of 3.38 × 104 N. What is the net force that acts on the plane's 80.4-kg pilot? An airplane has a mass of 3.73 × 104 kg and takes off under the influence of a constant net force of 3.38 × 104 N. What is the net force that acts on the plane's 80.4-kg pilot?Explanation / Answer
ACCELERATION OF PLANE = NET FORCE/ MASS = 3.73*10^4/3.38*10^4 = 1 m/s/s
Force on pilot = ma = 80.4*1 = 80.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.