A negative charge q = 3.00×10 6 C is located at the origin and has velocity =(7.
ID: 1444117 • Letter: A
Question
A negative charge q = 3.00×106 C is located at the origin and has velocity =(7.50×104m/s)^+((4.90)×104m/s)j^.
Part A
At this instant what is the magnetic field produced by this charge at the
point x = 0.170 m , y = -0.250m , z = 0?
Enter the x, y, and z components of the magnetic field
separated by commas.
SubmitMy AnswersGive Up
A negative charge q = 3.00×106 C is located at the origin and has velocity =(7.50×104m/s)^+((4.90)×104m/s)j^.
Part A
At this instant what is the magnetic field produced by this charge at the
point x = 0.170 m , y = -0.250m , z = 0?
Enter the x, y, and z components of the magnetic field
separated by commas.
Bx, By, Bz = TSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
We know that the magnetic field due to a moving charge is
B =( uo/4Pi)(qV/r2) where r is the distance of the point from the origin, q is charge , v is the velocity
r = (X2 + Y2 + Z2)1/2 = (0.172 + (-0.25)2 + 02)1/2 = 0.302 m
B = 10-7*(3*10-6)(7.5*104 i - 4.9*104 j) /(0.3022)
B = 32.893*10-9(7.5 i - 4.9 j )
B = 246.699*10-9 i - 161.177*10-9 j
B = 246.699*10-3 i - 161.177*10-3 j uT
Where "i" is the component of the Magnetic field in the X direction and "j " is the component of the magnetic field in the Y direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.