3.An isolated charged conducting sphere of radius 14.0 cm creates an electric fi
ID: 1444106 • Letter: 3
Question
3.An isolated charged conducting sphere of radius 14.0 cm creates an electric field of 4.90 104 N/C at a distance 25.0 cm from its center.
(a) What is its surface charge density? _________µC/m2
(b) What is its capacitance? _________pF
7.(a) Determine the capacitance of a Teflon-filled parallel-plate capacitor having a plate area of 1.90 cm2 and a plate separation of 0.070 0 mm.
_________pF
(b) Determine the maximum potential difference that can be applied to a Teflon-filled parallel-plate capacitor having a plate area of 1.90 cm2 and a plate separation of 0.070 0 mm.
_________ kV
Explanation / Answer
3.)
E = Kq/r^2
4.9*10^4 = 8.99*10^9 *q / 0.25^2
q = 3.40*10^-7 C
Surface charge density = Q/ A = 3.40*10^-7 / (4*pi*0.14^2)
Surface charge density = 1.38 µC/m2
b.) C = 4 * pi * epsilon * r
C = 4*Pi*8.85*10^-12 *0.14 = 15.5 pF
7.)C =K epsilon * A / d
C = 2.1 *8.85*10^-12 * 1.90*10^-4 / 0.07*10^-3
C =2.1* 2.40*10^-11 F =50.4 pF
b.). it is known that Teflon has dielectric strength of 60 MV/m. Since the parallel plates are 0.07 mm apart, the voltage difference between the plates at this critical voltage is:
V = 60 * 10^6 V/m * 0.07*10^-3 m = 4.2 kV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.