Nate the Skate was an avid physics student whose main non-physics Interest In li
ID: 1443777 • Letter: N
Question
Explanation / Answer
conservation of momentum
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
113* u1 + 0 = 821*1.93 - 113*vf
vi = 14.02 - vf
from the conservation of energy
113*vi^2 = 821*1.93^2 + 113*vf^2
113*(14.02- vf)^2 = 821*1.93^2 2 + 113*vf^2
vf= 5.07 m/s is the velocity after collision
Vi = 14.02 - 5.07
Vi = 8.95 m/s is the velocity before collison
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.