The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in d
ID: 1443376 • Letter: T
Question
The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady cadence of 81.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 7.00 cm in diameter.
(a) Calculate the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame. Correct: Your answer is correct. m/s
(b) Calculate the angular speed of the bicycle wheels. Incorrect: Your answer is incorrect. How are the speeds of points on the rims of the two sprockets related? Recall that there is a chain connecting the two. rad/s
(c) Calculate the speed of the bicycle relative to the road. Incorrect: Your answer is incorrect. You appear to have calculated the speed correctly using your incorrect result from part (b). m/s
Explanation / Answer
part b )
Consider the chain link engaging a tooth on the rear sprocket
w = v/r
r = 3.5 x 10^-2
w = 0.644654/3.5*10^-2 = 18.4187 rad/s
part c )
v = w*r
r = 0.673/2 m
v = 6.1978877 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.