A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 1443243 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 18.5 pC . The inner cylinder has a radius of 0.700 mm , the outer one has a radius of 7.00 mm , and the length of each cylinder is 20.0 cm . What is the capacitance? Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space. What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
Explanation / Answer
According to the question we need to use the formula for part a)
C = 2 * 3.14 * 8.85 * 10 ^ -12 * 0.20 m / ln ( 7.00 mm / 0.700 mm )
C = 4.82744 pF =========answer) Part a)
V=Q/C = 18.5 pC / 4.82744 pF = 3.83225 V ======answer) Part b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.