You are on a committee investigating injuries to students partiicipating in spor
ID: 1442695 • Letter: Y
Question
You are on a committee investigating injuries to students partiicipating in sports, starting with the high incidence of ankle injuries on the basketball team. Observing the team practice jump shots inspires you to try a small calculation. A student with mass mS=50 kg jumps at h=1.0 m straight up and shoots the mB=0.80-kg basketball at the top of the jump. From the path of the basketball, you estimate that the ball left the hand at 30° from the horizontal at vB=6.0 m/s . To determine the horizontal forces on the ankle, you decide to calculate the student's horizontal velocity when hitting the ground.
Explanation / Answer
This is just like a case of projectile from height with horizontal velocity vB cos 30 = 5.19 m/s
T = sqrt(2 h / g) = sqrt (2 x 1 / 9.8) = .45 sec
V at ground = sqrt (u^2 + g^2 t^2)
V = sqrt (5.19^2 + (9.8^2 x .45^2))
V = 6.81 m/s
Horizontal componant = V cos 30 = 5.89 m/s (amswer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.