Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6) A ball traveling at a hill. oso s What is the ball\'s The fint stage booster

ID: 1442644 • Letter: 6

Question

6) A ball traveling at a hill. oso s What is the ball's The fint stage booster has The ball is 00 m/s strikes wall for o displacement 10' kg. in contact with the $4 x 70 The Satum y rocket (used te launch Apollo spacecraft) has a mass of loss, five engines which each deliver a thrust of 1.48 x 10 N. Neglecting mass what is the acceleration of the rocket? 8) An amusement park ride called The swing consists of a chair hanging from a 4.5 m long chain. The top of the chain is attached a rotating spindle. When the ride is in motion, the chair moves in a horizontal circle and the chain makes an angle of 25.0o with the vertical (see diagram). If a rider experiences a radial acceleration of 3g what is the ride's period? 9) In the diagram at right, Mi 5.55 kg, Ma 2.33 kg. system is in A)What is the minimum coefficient of static friction u such that the equilibrium? Ma so that equilibrium is still possible? B) What is the maximum value for A car of mass M goes around an unbanked curve of radius R. Find the maximum velocity the car can have 10) and still stay on the road. at right, a mass M 17.5 kg is hanging from two cables as shown. Find the tension in each cable. e- 35.00, 44.00 12) A 1.75 kg ball is attached to 2 rubber bands, as shown. The sag identical the ball, it will rubber bands are attached to a wall. When you let go of horizontal? (Find in down. What angle will the rubber bands make with the terms of T, the tension in each rubber band See other Side

Explanation / Answer

a)

M1 = 5.55 Kg

M2 = 2.33 Kg

let the coeffcient of static friction needed is us

Now , as M1 * sin(37) = 5.55 * sin(37) = 3.34

the block M1 will slip down when released

for the friction to present

M1 * g * sin(37) - M2 * g - us * M1 * g * cos(37) = 0

5.55 * sin(37) - 2.33 - us * 5.55 * cos(37) = 0

solving for us

us = 0.228

the coefficient of friction needed is 0.228

b)

for the value of mass M2 , in absense of friction

for equilibrium

M1 * g * sin(37) - M2 * g = 0

5.55 * sin(37) - M2= 0

M2 = 3.34 Kg

the system will be in equilibrium for M2 = 3.34 Kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote