Given the following mass distribution m_n = 6.0 times 10^6 Kg at (x,y) = (0.0m,
ID: 1442597 • Letter: G
Question
Explanation / Answer
Mass of the neutron star:
M = 2 * Msun
= 2 * 4.0x10^30
= 8.0x10^30 kg
Radius of the neutron star:
R = 10 km
= 10000 m
Escape velocity:
Ve = sqrt [ 2 G M / R ]
= sqrt [ 2 * 6.67x10^-11 * 8.0x10^30 / 10000 ]
= 3.3x10^8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.