A uniform magnetic field of magnitude 0.138 T is directed along the positive x a
ID: 1442366 • Letter: A
Question
A uniform magnetic field of magnitude 0.138 T is directed along the positive x axis. A positron moving at a speed of 4.75 times 10^6 m/s enters the field along a direction that makes an angle of theta = 85.0degree with the x axis (see figure below). The motion of the particle is expected to be a helix. Calculate the pitch p of the trajectory as defined in figure. Calculate the radius r of the trajectory as defined in figure. A wire is formed into a circle having a diameter of 20.0 cm and placed in a uniform magnetic field of 3.30 mT. The wire carries a current of 5.00 A. Find the maximum torque on the wire. Find the range of potential energies of the wire-field system for different orientations of the circle.Explanation / Answer
17) B =0.138 T, v =4.75*10^6 m/s, theta = 85 degrees,
positron mass m= 9.1*10^-31 kg, charge q= 1.6*10^-19 C
F = mv^2/r = qvBsin(theta)
r = mv/qBsin(85)
r = (9.1*10^-31*4.75*10^6)/(1.6*10^-19*0.138*0.996)
r =0.000196 m
(a) pitch p = vx*T = vx*(2pi*r/vx) = 2pi*r
p = 2*3.14*0.000196
p = 0.00123 m
(b) r =0.000196 m
18) d =20 cm , r =10 cm , B =3.3 mT , i =5 A
(a) maximum torque T = MxB = iABsin(90)
T = 5*3.14*0.1*0.1*3.3*0.001*1
T = 520 uJ
(b) U = - M.B
U = -MBcos(0)
Umin = -520 uJ
Maximum potential energy
U = -M.B = -MBcos(180)
Umax = 520 uJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.