Without the wheels, a bicycle frame has a mass of 7.49 kg. Each of the wheels ca
ID: 1441949 • Letter: W
Question
Without the wheels, a bicycle frame has a mass of 7.49 kg. Each of the wheels can be roughly modeled as a uniform solid disk with a mass of 0.820 kg and a radius of 0.343 m. Find the kinetic energy of the whole bicycle when it is moving forward at 3.60 m/s. Before the invention of a wheel turning on an axle, ancient people moved heavy loads by placing rollers under them. (Modern people use rollers, too. Any hardware store will sell you a roller bearing for a lazy susan.) A stone block of mass 749 kg moves forward at 0.360 m/s, supported by two uniform cylindrical tree trunks, each of mass 82.0 kg and radius 0.343 m. No slipping occurs between the block and the rollers or between the rollers and the ground. Find the total kinetic energy of the moving objects.Explanation / Answer
part A: Total KE of the system = KE trnas + KE rota
KEtotal = 0.5 mf V^2 + 0.5 Mw^2 + 0.5 Mw v^2 + ( 0.5 IwW^2 + 0.5 Iw W^2)
Upon Solving
KE = 0.5 mf V^2 + 3/2 Mw V^2
KE = (0.5 * 7.49 * 3.6^2) + (1.5 * 0.82 * 3.6^2)
KE = 64.47 Joules
-----------------------------------------------
Trans KE = 0.5 ms V^2 + 0.5 mtee v^2 + 0.5 mtree v'^2
KE trans = 0.5 Ms v^2 + 0.5 mtrs V^2
KE rotational = 0.5 Is W^2 + 0.5 Itree W^2
I tree = 0.5 M tree
W = v'/ R = V/2R
KErot = 1/8 M tree v^2
KEtotal = 0.5 mt v^2 + 0.5 mtrv^2 + 1/8 m tre v^2
KE = 0.5 me v^2 + 3/8 mtrr v^2
KE = (0.5 * 749 * 0.36^2) + (3/8 * 82 * 0.36^2)
KE = 52.52 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.