15 A laser beam takes 24 ms to travel from a rocket to the reflective surface of
ID: 1441680 • Letter: 1
Question
15 A laser beam takes 24 ms to travel from a rocket to the reflective surface of a planet and back to the rocket. How far is the rocket from this planet's surface? (c 3.0 x 108 m/s A) 2400 km B) 1200 km C) 1800 km D) 3600 km E) 4800 km 16) At a particular point and instant, the magnetic field component of an electromagnetic wave is 15.0 HT. What is the magnetic energy density of this wave at that point and instant? (c 3.00 x 108 m/s, Ho x 107 T.m/A, go 8.85 x A) 2.26 x 10-4 J/m3 B) 8.95 x 10-5 J/m3 C) 1.79 x 10-4 J/m3 D) 4.47 x 10-4 J/m3 E) 9.72 x 10-5 J/m3Explanation / Answer
15) D)3600 km
let d is the distance between rocket and planet
Apply time taken, t = 2*d/c
d = t*c/2
= 24*10^-3*3*10^8/2
= 3.6*10^6 m
= 3600 km
16) B) 8.95 J/m^3
we know, magnetic energy desnity, u_B = B^2/(2*mue)
= (15*10^-6)^2/(2*4*pi*10^-7)
= 8.95*10^-5 J/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.