A certain car consists of 1200 kg body resting on its suspension. the 80 kg driv
ID: 1441587 • Letter: A
Question
A certain car consists of 1200 kg body resting on its suspension. the 80 kg driver drives the car over a bumpy road with the bumps equally spaced 5m apart. he finds that the car shakes with maximum amplitude when his speed is 18km/h.
a ) find spring constant k of the suspension ?
After having come to rest at a gas station, the driver jumps out and observes that car performs damped harmonic motion with period 1.5s.
b) find damping force constant b. By what factor does the amplitude decrease in one period?
Explanation / Answer
For finding out spring constant we need to find natural frequency of the car.
Natural frequency,
0=2*pi*v/ x
=2*pi*(19000/3600)/5
=6.63 rad/s
Hence,
Spring constant,
k= m*02
=(1100+80)*6.632
=1223.96 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.