A ball with a mass of 170 g which contains 3.90×10 8 excess electrons is dropped
ID: 1441534 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 170 g which contains 3.90×108 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 150 m . At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.250 T and direction from east to west.
A)If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
Use 1.602×1019 C for the magnitude of the charge on an electron.
B) Find the direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.
from north to south from south to northExplanation / Answer
q = 3.9*10^8*e = 3.9*10^8*1.6*10^-19 = 6.24*10^-11 C
using energy conservation
speed at the bottom of the shaft
0.5*mv^2 = mgy
v = sqrt(2gy)
v = sqrt(2*9.81*150) = 54.25 m/sec
F = qvB*sin A
F = 6.24*10^-11*54.25*0.250*sin 90 = 8.463*10^-10 N
Direction
v is down ward
B is west
vxB = north direction
since q is negative
So F will be in south
Ans. From north to south
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.