A proton in a particle accelerate has a speed of S O x 10^6 m/s in the positive
ID: 1441316 • Letter: A
Question
A proton in a particle accelerate has a speed of S O x 10^6 m/s in the positive x-direction The protun encounters a magnetic field w hove magnitude is 0.40 T md directum makes an along the plane with respect to the proton's velocity. Find the magnitude of the magnetic force acting on the pro con I Find the direction of the magnetic force acting on the proton i Kind the and direction of the magnetic force if the were an electron instead of a proton from question ft 1 above, the magnitudes of the acceleration forExplanation / Answer
v = 5*10^6 m/s, B =0.4 T , theta =30 degrees
charge of proton q =1.6*10^-19 C
F =qvBsin(theta)
F = 1.6*10^-19*5*10^6*0.4*sin(30)
F= 1.6*10^-19 N
(b) F = +q ( ix (i+j))
F = k
F is along z direction.
(c) electron charge q = -1.6*10^-19 C
F= 1.6*10^-19 N
direction is -z direction
2) F = ma = Fb
a = qvB/m
(a) mass of electron m =1.67*10^-27 kg
a = (1.6*10^-19)/(1.67*10^-27)
a = 9.58*10^7 m/s^2
direction is along z direction
(b) mass of electron m =9.1*10^-31 kg
a = (1.6*10^-19)/(9.1*10^-31)
a = 1.76*10^11 m/s^2
direction is along negative z direction
(c) earth gravity is along y direction. magnetic force is along z direction.
according to newtons first law we consider force along z direction only
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.