A material of resistivity p_gur=0.255 Ohm is formed into the shape of a truncate
ID: 1440852 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
resistivity of given material, rho=0.255 ohm*m
cone altitude, h=0.0557 m
bottom end radius, b=0.076 m
top end radius, a=0.0368 m
use,
resistance of truncated cone shape is,
R=rho*h/(a*b)
R=0.255*0.0557/(0.076*0.0368)
R=5.08 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.