For a touring bicyclist the drag coefficient C (where Fair=12CAv^2) is 1.03, the
ID: 1440520 • Letter: F
Question
For a touring bicyclist the drag coefficient C (where Fair=12CAv^2) is 1.03, the frontal area A is 0.469 m^2, the air density is 1.20 kg/m^3 ,and the coefficient of rolling friction is 4.70×10^3. The rider has mass 51.0 kg, and her bike has mass 12.1 kg.
Part A
To maintain a speed of 12.2 m/s on a level road, what must the rider's power output to the rear wheel be?
Part B
For racing, the same rider uses a different bike with a coefficient of rolling friction 2.50×103 and mass 9.30 kg . She also crouches down, reducing her drag coefficient to 0.930 and reducing her frontal area to 0.370 m2 . What must her power output to the rear wheel be then to maintain a speed of 12.2 m/s?
Part C
For the situation in part B, what power output is required to maintain a speed of 5.50 m/s ?
Explanation / Answer
M =51 kg , m=12.1 kg, =1.2 kg/m^3, C = 1.03,A =0.469 m^2, ur =4.7*10^-3
Part A: v =12.2 m/s
air force Fa =12CAv^2
friciton force = Ff =ur*N = ur*mg
Power P = (Fa+Ff).v
P = ((12*1.03*0.469*1.2*12.2*12.2)+(4.7*10^-3*(51+12.1)*9.8))*12.2
P = 12666.9 W
(b)
Power P = (Fa+Ff).v
P = ((12*0.93*0.37*1.2*12.2*12.2)+(0.93*(51+9.3)*9.8))*12.2
P = 15702.4 W
(c)
Power P = (Fa+Ff).v
P = ((12*0.93*0.37*1.2*5.5*5.5)+(0.93*(51+9.3)*9.8))*5.5
P = 3847 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.