An ambulance with a siren emitting a whine at 1600 Hz overtakes and passes a cyc
ID: 1440490 • Letter: A
Question
An ambulance with a siren emitting a whine at 1600 Hz overtakes and passes a cyclist pedalling a bike at 2.44 m/s. While the ambulance is in front of the cyclist, they hear a frequency of 1S90 Hz. (A) How fast is the ambulance moving? (B) The cyclist stops at a stop sign while the ambulance continues forward, what is the frequency from the ambulance the cyclist hears? The ambulance stops at the hospital and emits the siren with a power of 30.0 W isotropic ally A small microphone intercepts the sound in an area of 0.750 cm^2. 200 m from the source Calculate (C) the sound intensity there and (0) the power intercepted by the microphone.Explanation / Answer
A) Using Doppler's effect:
f = (V + Vr)f0 / (V + Vs)
V = speed of wave = 340 m/s
Vr = speed of receiver = 2.44 m/s
Vs = speed of source = Va
1590 = (340 + 2.44)(1600) / (340 + Va)
340 + Va = 344.6
Va = 4.6 m/s
b) now Vr = 0
f = (340)(1600) / (340 + 4.6)
f = 1578.6 Hz
c) Intensity at distance r, I = P / (4 pi r^2)
I = 30 / (4 pi 200^2) = 5.968 x 10^-5 W/m^2
d) POwer = Intensity x area
= 5.968 x 10^-5 x (0.750 x 10^-4 m^2) =4.476 x 10^-9 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.