The objective of a microscope has a focal length of 2.4 mm and the eyepiece has
ID: 1440357 • Letter: T
Question
The objective of a microscope has a focal length of 2.4 mm and the eyepiece has an angular magnification of 15. The object positioned 0.06 mm beyond the focal point of the objective. The focal point of the eyepiece is positioned at the real image formed by the objective.
In situation 19.1 , the overall magnification of the microscope is closest to :
a.400
b.450
c.500
d. 550
e.600
In situation 19.1, the separation between the objective and the eyepiece, in mm, is closest to :
A. 98
B. 102
C. 107
D. 111
E. 115
Explanation / Answer
1) For objective, 1/2.4 = 1/v - 1/(-2.46) =======> v = 98.4
Now m = v/u = -40 =======> |m| = 40
So, the overall magnification of the microscope = M = 40*15 = 600 (Option e) is correct)
2) angular magnification = D/f
15 = 0.25/f => f = 0.0166 m = 16.66 mm
the separation between the objective and the eyepiece = 98.4 + 16.6 = 115 mm (Option e) is correct)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.