The siren on an ambulance produces a frequency of 460 Hz and is traveling toward
ID: 1438722 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance produces a frequency of 460 Hz and is traveling towards a hospital. Given the speed of sound is 343 m/s.
a. A person at the hospital hears a frequency of 510 Hz coming from the ambulance. What is the speed of the ambulance?
b. A person is driving in a car towards the hospital at speed of 20 m/s and in the opposite direction of the ambulance which is traveling toward the hospital at 28 m/s. (The ambulance and car are driving toward each other and towards the hospital). What is the frequency heard by the person on the car?
Explanation / Answer
doppler effect
f = [(c + vr)/(c + vs)]*fo
where
c is the velocity of waves in the medium;
vr is the velocity of the receiver relative to the medium; positive if the receiver is moving towards the source (and negative in the other direction);
vs is the velocity of the source relative to the medium; positive if the source is moving away from the receiver (and negative in the other direction).
a)
510 = [(343 + 0)/(343 + vs)]*460
343 + vs = 343*460/510 = 309.37
vs = 309.37 - 343 = - 33.63 m/s
the speed of the ambulance = 33.63 m/s
b)
f = [(343 + 20)/(343 - 28)]*460
f = 530.09 Hz
the frequency heard by the person on the car = 530.09 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.