The starter motor in an automobile has a resistance of 0.41 in its armature wind
ID: 1438448 • Letter: T
Question
The starter motor in an automobile has a resistance of 0.41 in its armature windings. The motor operates on 12 V and has a back emf of 10 V when running at normal operating speed. How much current does the motor draw
Part A) How much current does the motor draw when running at its operating speed? Express your answer using two significant figures.
Part B) How much current does the motor draw when running at half its final rotational speed? Express your answer using two significant figures
Part C) How much current does the motor draw when starting up? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Given:R=0.41ohm,V2=12V,V1=10V
Use V = I*R
a) So I = V/R = (12-10)/0.41 = 4.88A The back emf reduces the effective voltage
b) 12/0.41=29.26A
c) I = V/R = (12)/0.41 = 29.26A At start there is no back emf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.