A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass ( n = 1.83) at an an
ID: 1437909 • Letter: A
Question
A ray of light strikes a flat, 2.00-cm-thick block of glass (n = 1.83) at an angle of = 26.5° with respect to the normal (see figure below).
http://www.webassign.net/sercp9/22-p-018-alt.gif
(a) Find the angle of refraction at the top surface and the angle of incidence at the bottom surface.___°
(b) Find the refracted angle at the bottom surface.____ °
(c) Find the lateral distance d by which the light beam is shifted.____________ cm
(d) Calculate the speed of light in the glass.___________m/s
(e) Calculate the time required for the light to pass through the glass block.________s
(f) Is the travel time through the block affected by the angle of incidence?
Yes, a slightly larger angle will decrease the travel time.
Yes, a slightly larger angle will increase the travel time.
No
Explanation / Answer
sin B = 0.816
B = 14.11 deg
angle of incident at bottom surface = 14.11 deg
----------------
part B :
theta r2 = theta i = 26.5 deg
--------------------
part C:
distance d = t*(1- cos theta i sin theta i /sqrt(n^2 - sin^2 theta i))
d = 2*(1- cos 26.5 sin 26.5 /sqrt(1.83^2 - sin(26.5*sin 26.5)))
d = 1.55 cm
---------------------------------
part D:
as n C/V
speed v = C/n
V = 3e8/1.83
V= 3/1.8
V = 1.63 e 8 m/s
-----------------------------------------------
part E:
Time T = d/V = tn/( c cois thet r)
T = 2* 1.83/(3*10^8 * cos 14.11)
T = 12.5 ns
----------------------------------------
part F:
from above formula
So T increases with increase in angle of incidence
Yes, slightly large angle will increase travel time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.