3. As shown in the figure below, object m 1 = 1.45 kg starts at an initial heigh
ID: 1437823 • Letter: 3
Question
3. As shown in the figure below, object m1 = 1.45 kg starts at an initial height h1i = 0.340 m and speed v1i = 4.00 m/s, swings downward and strikes (in an elastic collision) object m2 = 4.55 kg which is initially at rest. Determine the following.
(a) speed of m1 just before the collision.
______________m/s
(b) velocity (magnitude and direction) of each ball just after the collision (Assume the positive direction is toward the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
____________m/s (m1)
___________ m/s (m2)
(c) height to which each ball swings after the collision (ignoring air resistance)
___________m (m1)
___________m (m2)
Explanation / Answer
here,
m1 = 1.45 kg
h1 = 0.34 m
v1i = 4 m/s
m2 = 4.55 m/s
a)
the velocity of m1 before collison be u1
using conservation of energy
0.5 * m1*v1i^2 + m1*g*h = 0.5 * m1 * u1^2
0.5*1.45*4^2 + 1.45*0.34*9.8 = 0.5 * 1.45*u1^2
u1 = 4.76 m/s
the speed of m1 before collison is 4.76 m/s
b)
let the final speeds be v1 and v2
using conservation of momentum
m1*u1 = m1*v1 + m2*v2
1.45 * 4.76 = 1.45*v1 + 4.55 * v2 ...(1)
using conservation of energy
0.5*m1*u1^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
1.45*4.76^2 = 1.45*v1^2 + 4.55*v2^2 ...(2)
from (1) and (2)
v1 = - 2.5 m/s
v2 = 2.3 m/s
the final velocity are - 2.5 m/s and 2.3 m/s
c)
let the height for m1 be h1
using third equation of motion
v1^2 - u1^2 = 2 * g * h1
2.5^2 = 2 * 9.8 * h1
h1 = 0.32 m
let the height for m2 be h2
using third equation of motion
v2^2 - u2^2 = 2 * g * h2
2.3^2 = 2 * 9.8 * h2
h2 = 0.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.