A rod of length 1.8 m is moving to the right with speed 6.3 m/s along two rails.
ID: 1436942 • Letter: A
Question
A rod of length 1.8 m is moving to the right with speed 6.3 m/s along two rails. Initially, the rod is moving in a region with no magnetic field, but eventually it moves in a region with magnetic field strength 0.64 T pointing out of the page. The rods are connected by a resistor with resistance 82 ? (assume the resistance of the rod and rails is negligible).
1) What is the emf induced by the motion of the rod BEFORE it gets to the magnetic field? e= 0 V
2) What is the emf induced by the motion of the rod IN the magnetic field? e= 7.26 V
3) What is the current induced in the resistor when the rod is moving IN the magnetic field? I= .0885 A
4) What is the force required to keep the rod moving IN the magnetic field? F= ____ N
5) At what rate is mechancial energy delivered to the rod? Prod= ____ W
6) What is the power dissipated by the resistor R? Presistor= ____ W
RExplanation / Answer
(1)
the emf induced by the motion of the rod BEFORE it gets to the magnetic field
e = B L v
B is the magnetic field, L is the length of the conductor and v is the velocity of the rod
since B = 0 then e = 0
(2)
the emf induced by the motion of the rod IN the magnetic fiel
e = B L v
= (0.64) (1.8) (6.3)
= 7.2576 V
(3)
the current induced in the resistor when the rod is moving IN the magnetic field
i = e / R
= 7.2576 / 82
= 0.088 A
(4)
the force on the rod is
F = B i L
= (0.64) (0.088) (1.8)
= 0.101 N
(5)
Prod = F v
= (0.101) (6.3)
= 0.638 W
(6)
Presistor = i2 R
= (0.088)2 (82)
= 0.635 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.