A mass hung on a string that is wrapped around an axle on a wheel produces a ten
ID: 1436797 • Letter: A
Question
A mass hung on a string that is wrapped around an axle on a wheel produces a tension in the string of 3.65 N. The axle has a radius of 0.0850 m. The wheel has a mass of 4.000 kg and a radius of 0.245 m. (Enter your answers to at least three significant figures.)
(a) What is the magnitude of the torque (in N · m) produced by the tension on the axle? = 0.310 Correct: Your answer is correct. N · m
(b) The wheel has an acceleration of 0.545 m/s2. What is its moment of inertia (in kg · m2)?
I = _____________kg · m2
Explanation / Answer
Here is how to do part 1:
the magnitude of the torque =
=(3.65N)(0.085m)
= 0.310 N-m
And here is part 2:
(0.545m/s2)/(0.245m) =2.22 rad
I =(MR^2) =4 *0.245^2 =0.2401 kg · m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.