Two metal rods, one silver and the other copper, are both immersed at one end in
ID: 1436771 • Letter: T
Question
Two metal rods, one silver and the other copper, are both immersed at one end in a steam chamber at a temperatrue of 100 degrees C. The other end of each one is in an ice water bath at 0 degrees C. The rods are 5.0 cm long and have a square cross-section that is 2.0cm on a side. No heat is exchanged between the rods and the surroundings, except at the ends. How much total heat flows through the two rods each minute? The thermal conductivity of silver is 417 W/m*K, and that of copper is 395 W/m*K
Explanation / Answer
Heat = H = (k*A*DT*t)/L
where H = heat flow
k = thermal conductivity, W/m
A = area, = 0.0004 m^2
DT = temperature difference = 100 C = 373 K
L = length of rod, = 0.05 m
t = time = 60 sec
For silver rod, heat flow = H1 = (k*A*DT*t)/L = (417*0.0004*373*60)/0.05 = 74659.68 J
For copper rod, heat flow = H2 = (k*A*DT*t)/L = (395*0.0004*373*60)/0.05 = 70720.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.