an airplane heading due south at 600.0km/h the wind is blowing from the southwes
ID: 1436658 • Letter: A
Question
an airplane heading due south at 600.0km/h the wind is blowing from the southwest at a speed of 100.0km/h calculate the velocity problem 26 when the launcher is 3000.0m away from the cliff A boat can travel 2.30m/s in still water. If the boat travels across a stream whose current is 1.20m/s what is the boat's velocity (magnitude and direction) compared to the shore? What will be the position of the boat after 3.00s? 22. An airplane is heading due south at 600.0km/h. The wind is blowing from the southwest at a speed of 100.0km/h. Calculate the velocity (magnitude and direction) of the plane relative to the ground, and how far from its intended position it will be if the pilot takes no corrective action. 23. (S erivation of Range equation and Launch angleExplanation / Answer
an airplane heading due south at 600.0km/h the wind is blowing from the southwest at a speed of 100.0km/h calculate the velocity.
Vp = 600 km/h j^
Vw = 100*cos(45)i^ + 100*cos(45)j^
vpg = vpw + vwg
vpg = 100*cos(45)i^ + (600 + 100*cos(45)) j^
vpg = 70.71 km/hr i^ + 670.71 km/hr j^
Magnitude of Velocity = sqrt(70.71^2 + 670.71^2) = 674.4 km/hr
Direction = tan^-1(670.1/70.1)
Direction = 84.03o
Position after an hour without wind, 600 km j^
Position after an hour with wind, 70.71 km/hr i^ + 670.71 km/hr j^
Distance btw the two positions, = sqrt[(670.71 - 600)^2 + 70.71^2] = 100 km
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.