A space probe is fired as a projectile from the Earth\'s surface with an initial
ID: 1436361 • Letter: A
Question
A space probe is fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 1.62 Times 10^4 m/s. What will its speed be when it is very far from the Earth? Ignore atmospheric friction and the rotation of Earth. A 965-kg satellite orbits the Earth at a constant altitude of 101-km. How much energy must be added to the system to move the satellite into a circular orbit with altitude 204 km/What is the change in the system's kinetic energy? What is the change in the system's potential energy?Explanation / Answer
Vi = initial speed at the surface = 1.62 x 104 m/s
Vf = final velocity
R = radius of earth = 6.4 x 106 m
M = mass of earth
m = mass of space probe
using conservation of energy
(0.5) m Vi2 - GMm/R = (0.5) m Vf2
(0.5) (1.62 x 104 )2 - (6.67 x 10-11) (5.98 x 1024)/(6.4 x 106) = (0.5) Vf2
Vf = 11738.6 m/s = 1.17 x 104 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.