Needs help on the AP Physics homework 1. A fisherman starts his outboard motor b
ID: 1436335 • Letter: N
Question
Needs help on the AP Physics homework
1. A fisherman starts his outboard motor by pulling on a rope wrapped around the outer rim of a flywheel. The flywheel is a solid cylinder with a mass of 9.5 kg and a diameter of 15 cm. The flywheel starts from rest and after 12 s, it rotates at 51 rad/s.
a)What torque does the fisherman apply to the flywheel?
b)How much force does the fisherman need to exert on the rope to apply this torque?
2. A 75.0-g mass is attached to a 1.0-m length of string and whirled around in the air at a rate of 4.0 rev/s when the string breaks.
a)What was the breaking force of the string?
b)What was the linear velocity of the mass as soon as the string broke?
Explanation / Answer
2.
m = mass = 75 g = 0.075 kg
L = length = r = radius of circle = 1 m
W = angular velocity = 4 rev/s = 4 x 2 x 3.14 rad/s = 25.12 rad/s
a)
breakng force is given as
F = m r W2 = (0.075) (1) (25.12)2 = 47.33 N
b)
Linear velocity = V = r W = 1 x 25.12 = 25.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.