A girl pulls a box of mass m = 5 kg across a floor with a constant horizontal fo
ID: 1436216 • Letter: A
Question
A girl pulls a box of mass m = 5 kg across a floor with a constant horizontal force F = 23 N. Initially the block is at rest. For the first d_1 = 3 m, there is no friction between the box and the floor. For the next d_2 = 6 m the coefficient of friction between the box and the floor is mu = 0.1. What is the work done on the box by the girl in moving the box over the distance d_1 + d_2? W_g = What is work done on the box by friction in moving the box over the distance d_1 + d_2?W_floor = What is the final speed of the box (after being pushed to d_1 = d_2)? V_f =Explanation / Answer
Here,
m = 5 kg
F = 23 N
d1 = 3 m
d2 = 6 m
u = 0.1
1)
work done by the girl = F * (d1 + d2)
work done by the girl = 23 * (3 + 6)
work done by the girl = 207 J
2)
Wfloor = -u * m* g * d2
Wfloor = - 0.1 * 5 * 9.8 * 6
Wfloor = - 29.4 J
the work done by the friction in moving the box over the distance is -29.4 J
3)
let the final speed is v
Using Work energy theorum
0.5 * 5 * (v^2 - u^2) = net work done
0.5 *5 * (v^2) = 207 - 29.4
v = 8.43 m/s
the final speed of the box is 8.43 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.