Shows an electron passing between two charged metal plates that create an 100 N/
ID: 1435914 • Letter: S
Question
Shows an electron passing between two charged metal plates that create an 100 N/C vertical electric field perpendicular to the electron's original horizontal velocity. (These can be used to change the electron's direction, such as in an oscilloscope.) The initial speed of the electron is 6.00 times 10^6 m/s, and the horizontal distance it travels in the uniform field is 5.00 cm. (a) What is its vertical deflection? m (b) What is the vertical component of its final velocity? m/s (c) At what angle theta does it exit? Neglect any edge effects. degreeExplanation / Answer
E =100 N/C, vx = 6*10^6 m/s, d = 5cm
vx = d/t
t = 0.05/(6*10^6) = 8.33*10^-9 s
net force equal electric force
F = ma = Eq
a = (qE)/m = (1.6*10^-19*100)/(9.1*10^-31)
a =1.76*10^13 m/s^2
(a) From kinematic equaitons along y direcion
s =ut+(1/2)at^2
s = 0.5*1.76*10^13*(8.33*10^-9)^2
s = 0.0006 m = 6*10^-4 m
(b) vy =uy+ayt
vy = 0 +(1.76*10^13*8.33*10^-9)
vy = 146608 m/s
(c) tan(theta) = 146608/(6*10^6)
theta =1.4 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.