The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 5.5
ID: 1435472 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 5.5 t + (-3.5)t2 + (1.0)t3, where is in radians and t is given in seconds. What is the angular velocity at t = 2.0 s? What is the angular velociy at t = 4.0 s? What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 2.0 s and ends at t = 4.0 s? What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval? What is the instantaneous angular accelerations at the end of this time interval?
Explanation / Answer
given that
theta = 5.5t + (-3.5)*t^2 + (1.0)*t^3
we know that angular velocity
w = d(theta) /dt
w = d(5.5*t -3.5*t^2 + t ^3)/dt
w = 5.5 - 7*t + 3*t^2
part (a) w at t= 2 sec
w( 2 ) = 5.5 - 7*2 + 3*4
w( 2) = 3.5 rad/s
part (b)
w at t = 4s
w(4 ) = 5.5 - 7*4 + 3*16
w(4) = 25.5 rad/s
part(c)
average angular acceleration alpha is
ave alpha = delta w/ delta t
ave alpha for time interval t = 2 s to t = 4 s
ave alpha = (25.5 - 3.5 )/ 2
ave alpha = 22 / 2
ave alpha =11 rad / s^2
part(d)
alpha = dw / dt
alpha = - 7 +6*t
alpha at t = 2 sec
alpha (2) = -7 +6*2
alpha (2) = 5 rad /sec^2
part(e)
alpha at t = 4 sec
alpha (4 ) = -7 + 6*4
alpha (4) = 17 rad /sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.