Spring Compression A 350-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that
ID: 1435447 • Letter: S
Question
Spring Compression
A 350-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant k =100.0 N/m. The block becomes attached to the spring and compresses the spring 60.3 cm before momentarily stopping. While the spring is being compressed, What work is done on the block by the gravitational force on it? While the spring is being compressed, What work is done on the block by the spring force? Submit Answer Incorrect. Tries 1/6 Previous Tries s spring? (Assume that friction is negligible.) What is the speed of the block just before it hits Submit Answer Tries 0/6 If the speed at impact is doubled, What is the maximum compression of the spring?Explanation / Answer
Spring constant = k =100 N/m
Mass = m=350 g =0.35 kg
The compression of spring = x = 60.3 cm
Work done on the block by the gravitational force =mgh =0.35*9.8*0.603=2.06829=2.07 J
work done on the block by gravitational force =2.07 J
Work done on the block by the spring force while the spring is being compressed=(1/2)kx^2 = 0.5*100*0.603^2
Work done on the block by the spring force while the spring is being compressed=18.18 J
speed of the block just before it hits the spring=v =[sq rt2*KE/m]
v = sq rt [2*(2.07+18.18)/0.35]
v = sq rt [115.71]
v =10.76 m/s
The speed of the block just before it hits the spring is 10.76 m/s
If speed is doubled ,the maximum compression is twice the initial compression because,
(1/2)mv^2=(1/2)kx^2
x is proportional to v
If the speed at impact is doubled, the maximum compression of the spring will be 120.6 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.