The astronaut orbiting the Earth in Figure P4.32 is preparing to dock with a Wes
ID: 1435430 • Letter: T
Question
The astronaut orbiting the Earth in Figure P4.32 is preparing to dock with a Westar VI satellite. The satellite is in a circular orbit 650. km above the Earth's surface, where the free-fall acceleration (centripetal acceleration) is 8.16 m/s2. Take the radius of the Earth as 6370 km.
1. Determine the speed of the satellite in km/h. (Note: Specific units are given, so you do not have to enter them in this problem.)
2.Determine the time interval required to complete one orbit around the Earth in minutes.
Explanation / Answer
A. acceleration:
a = v^2/r = w^2r
v = sqrt(a*r) = sqrt(8.16*7020*10^3)
v = 7568.56 m/sec = 27246.816 km/hr
B.
T = 1/f = 2*pi/w
T = 2*pi/sqrt(a/r)
T = 2*3.14/sqrt(8.16/(7020*10^3)) = 5824.82 sec
T = 97.08 min.
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.