A 3.2-kg block is traveling in the x direction at 4.6 m/s, and a 1.1-kg block is
ID: 1434740 • Letter: A
Question
A 3.2-kg block is traveling in the x direction at 4.6 m/s, and a 1.1-kg block is traveling in the +x direction at 3.3 m/s.
(a) Find the velocity vcm of the center of mass. m/s
(b) Subtract vcm from the velocity of each block to find the velocity of each block in the center-of-mass reference frame. 3.2-kg block m/s 1.1-kg block m/s
(c) After they make a head-on elastic collision, the velocity of each block is reversed (in the center-of-mass frame). Find the velocity of each block in the center-of-mass frame after the collision. 3.2-kg block m/s 1.1-kg block m/s
(d) Transform back into the original frame by adding vcm to the velocity of each block. 3.2-kg block m/s 1.1-kg block
m/s
(e) Check your result by finding the initial and final kinetic energies of the blocks in the original frame and comparing them.
Explanation / Answer
here,
m1 = 3.2 kg has v1 = - 4.6 m/s
m2 = 1.1 kg has v2 = 3.3 m/s
(a)
speed of centre of mass, v= m1v1 + m2v2 /( m1 + m2)
v = ( 3.2 *(-4.6) + 1.1 * 3.3 ) /( 3.2 +1.1)
v = 2.47 m/s in -x direction
(b)
the velocity of 3.2 kg block in the center-of-mass reference frame , vc1 = v1 - v = 2.13 m/s in - x direction
the velocity of 1.1 kg block in the center-of-mass reference frame , vc2 = v2 - v
vc2 = 3.57 m/s in x direction
(c)
using conservation of momentum
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
3.2 *(-2.13) + 1.1 * 3.57 = 3.2 * v1 + 1.1 * v2.......(1)
and
using conservation of kinetic energy
0.5 * m1*u1^2 + 0.5 m2*u2^2 = 0.5 * m1*v1^2 + 0.5 * m2* v2^2
3.2 *(2.13)^2 + 1.1 * 3.57^2 = 3.2 * v1^2 + 1.1 * v2^2 ...(2)
from (1 ) and (2)
v1 = 0.79 m/s
v2 = - 4.91 m/s
(d)
vc1 = v1 + vm
vc1 = - 1.68 m/s
vc2 = v2 + vm
vc2 = - 7.48 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.