Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One of the two given possible answers listed below is the only answer that I am

ID: 1434543 • Letter: O

Question

One of the two given possible answers listed below is the only answer that I am looking for if you have any other I will not except as an answer. Please show your work for solution. Thank you An airliner flying at 600 mph hits a 480 g duck that is 1 ft long. Estimate what average force the airliner experiences from this collision. 1 mi = 1609 m, 1 m = 3.28 ft, so the collision occurs while the airliner travels 1 ft. (Since you only know the mass of the duck, you must isolate it and find the force on it. Then use the 3rd law to relate that force to that experienced by the airliner. Assume that when the duck first makes contact with the plane it is brought to a stop and then after travelling 1 ft it is going 600 mph. You must convert the 600 mph into m/s using unit conversions). One of the two given possible answers listed below is the only answer that I am looking for if you have any other I will not except as an answer. Please show your work for solution. Thank you 113 kN 899 N

Explanation / Answer

Favg = m*dv/dt

dv = 600 mi/h = 600 * 1609/3600s = 268.167 m/s

1ft = 0.3048 m

t = 0.3048/268.167

Favg = 0.480 *kg * 268.167 / [ 0.3048/268.167]

Favg = 113249.6691 = 113.25 kN