A glob of putty thrown to the right bounces off a 0.600-kg cart initially at res
ID: 1433723 • Letter: A
Question
A glob of putty thrown to the right bounces off a 0.600-kg cart initially at rest on a low-friction track. The collision takes 0.15 s, and the coefficient of restitution is 0.68. The cart has a final velocity of 1.0 m/s to the right, and the glob has a final velocity of 0.834 m/s to the left. Suppose that the positive x direction is to the right.
1.) What is the inertia of the glob?
2.) What is the x component of the average acceleration of the cart during the collision?
3.) What is the x component of the average acceleration of the glob during the collision?
Explanation / Answer
Here,
a)
let the mass of glob is m
initial velocity of glob is u1
Using conservation of momentum
m * u1 = 0.6 * 1 - m * 0.834 ---(2)
for coefficient of restitution
0.68 * u1 = 1 + 0.834
u1 = 2.7 m/s
putting in 1
m * 2.7 = 0.6 - m * 0.834
m = 0.170 Kg
the interia of glob is 0.170 Kg
b)
average acceleration of cart = (1 - 0)/.15
average acceleration of cart = 6.67 m/s^2
c)
average acceleration of the glob = (-0.68-2.7)/.15
average acceleration of the glob = 22.3 m/s^2
the average acceleration of the glob is 22.53 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.