A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 3.1
ID: 1433283 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 3.10 T. The coil has a diameter 95 cm, a resistance of 50 , and generates a back emf of 101VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency A.
(A) At what angular frequency, B relative to A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 81 VRMS?
B = _________ A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS now with a load (e.g running a fan) and at the angular frequency A, how much current is flowing throught the motor?
___________ A
Explanation / Answer
Here,
B = 3.1 T
radius , r = 95/2 = 47.5 cm
r = 0.475 m
R = 50 Ohm
EA = 101 V
a)
EA/EB = wA/wB
101/81 = wA/wB
wB/wA = 0.801
B relative to A is 0.801
b)
for the motor
back emf =120 Vrms
let the current is I
current = 120/(50)
Current = 2.4 A
the current flowing through the motor is 2.4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.