A horizontal force of magnitude 42.5 N pushes a block of mass 4.11 kg across a f
ID: 1432718 • Letter: A
Question
A horizontal force of magnitude 42.5 N pushes a block of mass 4.11 kg across a floor where the coefficient of kinetic friction is 0.637. (a) How much work is done by that applied force on the block-floor system when the block slides through a displacement of 4.39 m across the floor? (b) During that displacement, the thermal energy of the block increases by 30.2 J. What is the increase in thermal energy of the floor? (c) What is the increase in the kinetic energy of the block?
A horizontal force of magnitude 42.5 N pushes a block of mass 4.11 kg across a floor where the coefficient of kinetic friction is 0.637. (a) How much work is done by that applied force on the block-floor system when the block slides through a displacement of 4.39 m across the floor? (b) During that displacement, the thermal energy of the block increases by 30.2 J. What is the increase in thermal energy of the floor? (c) What is the increase in the kinetic energy of the block?
Explanation / Answer
Part(a)
We know that work done by a force is calculated this way:
W = F.d
F=42.5N, d= 4.39 m
W= (42.5)(4.39)
W= 186.57J
Part (b)
The total heat generated is equal to the work done by the friction.
So:
-Wf = Ethermal1 + Ethermal2 (Eq.1)
Ethermal1 = the change in the thermal energy of the block
Ethermal2 = the change in the thermal energy of the floor
Fy = 0
===> N - mg = 0
====> N = m.g , f = .N
g = 9.78 (m/s2)
Wf = f.d = .N.d = .m.g.d
=0.637×4.11×9.8×-4.39
=-112.6J
Ethermal1= 30.2J
Substituting the value
Ethermal2 = 82.4 J
Part (c)
Work net= kinetic energy
Delta Kinetic energy = 186-112.6=73.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.